Check out Canidae. If you break it down by how much less you feed, you'll find it doesn't cost much more. Morgan's food costs me about $8 a month.
If you live in the city, you're probably close to either a Pet Supplies Plus or a boarding kennel or groomer that sells Canidae. I live out in the country and drive 20 miles one-way to buy dog food. . .lol. . . I just stock up when I go.Originally Posted By: Lola'sMommyJean, thank you so much for your words. I never knew to read the ingredients, but certainly do know now. No, we do not have a feed store or Tractor Supply store nearby. I live in the city, so it would a good drive for me to get to one of those.
I get it at a local pet store - one of those little mom and pop, 2 sons and a daughter type places. Morgan eats about an 8 lb bag every month and it costs 7.99.Originally Posted By: Lola'sMommySun, where do you find it? $8 a month is definatley affordable!!
I was on that thread and one of the people suggesting a different food. I also said not to beat yourself up, nobody is born with this knowledge. I fed Pro Plan and Pukanuba before I knew better. With that being said, make sure you compare the amount you will need to feed as well. Most of the kibbles you will switch to are fed in a smaller quantity and therefore last longer. Canidae is very affordable and in my opinion an excellent food provided your dog does well on it. Chicken Soup for the Pet Lovers Soul is another good one that is pretty inexpensive.Originally Posted By: Lola'sMommyI had recently posted in the Cafe forum and responded to someone making comments about the dog food Beneful. I too use Beneful because my 8 year old wanted our Lola to have a good diet and of course based upon the commercials, Beneful fits the bill. After a discussion about Beneful, I find out that this really isn't what it is advertised. So I have been reading ingredient labels (which I never did before) and now am so much more aware of what is going into the dog food. I am sick to my stomach over this and feel so badly that I have been feeding this to her. I can not afford some of the more expensive brands
Way it costs me $8 a month. Like I said, she eats veggies with her dinner too which helps fill her up. She started gaining weight about the time my twins started tipping their dinner to her. I've been cutting her back by 1/4 cup every month until she was at the right weight.Originally Posted By: selzerIs Morgan a GSD? My girl is seven and I am feeding her a cup in the morning and a cup in the evening. I think she is about three pounds more than I want her at 75 -- she should be about 72 in my opinion. She was recently spayed (with C-section), and has not slimmed all the way down from the pregnancy yet.
I hate to give her less than that. I feed each of my young bitches 1 1/2 cups twice a day, and no one is overweight, most weigh about 67-68 pounds. My boys get 2 cups twice a day.
I worked it out on paper between Nutro and Canidae. Because I do feed less of the Candiae. It ends up cheaper at the end of the month. But no way eight bucks/dog.