German Shepherd Dog Forums - Reply to Topic

Increase font size: 0, 10, 25, 50%

GermanShepherds.com is the premier German Shepherd Forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.
Thread: Grandma Lucy's Freeze Dried Food Reply to Thread
Title:
  
Message:
Trackback
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces):
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:
 

Register Now

In order to be able to post messages on the German Shepherd Dog Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Additional Options
Miscellaneous Options

Topic Review (Newest First)
01-19-2014 07:49 AM
NJDobbie
Quote:
Originally Posted by llombardo View Post
No it states it makes 51 pounds of food. It's no different then water in regular kibble, except for the fact that the nutrients are not cooked out of it during processing it.

Let's simplify this. This food costs $83.99 for a 10lb bag on Wag.com. So that is $8.40lb. One pound of food in its dry state has 1944 calories per lb.

Since this food is grain free let's use another grain-free to compare, Fromm Surf & Turf, which costs $2.30lb at the store in my town. This food has about 1900 calories per lb.

So you can see, GML costs $8.40lb/$2.30lb costs 3.7 times the amount.

Versus TOTW, it would cost about 5.6 times per lb.

Versus Diamond Extreme Athlete, it would cost more than 10 times per lb.

As I said, cost is a personal issue. That is up to you.

On the nutrition front, I would be very concerned about using this food exclusivley based on the little information that is on the website. The phosphorus numbers and ratios are not in compliance with NRC or AAFCO. I suspect other items are not either. I would not rely on ratings on-line. The minimum amount of phosporous for adult dogs and puppies, is .50% and .80%, and this food is below of both of these and the cal/pho is above 2 times and could be dramatically higher. This food should be labelled for occasional feeding or whatever term they use.

If you think high phosphorous is bad, low is equally bad.

As for cooking, all these foods including this and Honest Kitchen are cooked (meat ingredients) before drying. That is the law, 110 celcius I believe. The US does not allow the packaging of meat ingredients like this unless sterilized.
01-18-2014 11:10 PM
Lucy Dog
Quote:
Originally Posted by llombardo View Post
No it states it makes 51 pounds of food. It's no different then water in regular kibble, except for the fact that the nutrients are not cooked out of it during processing it.
From a calculations standpoint on how much to feed, it doesn't matter how many pounds of food it makes. It can make a hundred pounds when water is added, you still need to guy by the nutritional value per cup with regards to how much to feed.

Your old food is 360 calories per cup. So assuming you feed 3 cups of that, you feed 1080 calories per meal. To match that, you're going to have to feed 1.8 cups of the 600 calorie food to equal that same nutrition.

It looks like a 10 pound bag of this food for about $70. You get about 55 cups of food per 10 pound bag. That's going to cost you $1.25 per cup and $2.25 per meal.

Just assuming, but say you were feeding fromm. You get a 33 pound bag for about $50. You get about 145 cups of food out of that 33 pound bag. That's going to cost you about 35 cents per cup and $1 per meal.

Now I'm sure it's a good food and if you don't mind spending the extra money, go for it. But cost-wise, it's most likely going to cost you more than double what you're spending now on food.
01-18-2014 09:48 PM
llombardo
Quote:
Originally Posted by NJDobbie View Post

In any event, the money is a personal issue. What troubles me is that the food is misabled and actually should not be labelled as 'complete and balanced" for any dog, puppy or adult.
I disagree, it wouldn't have a 5 star rating if it wasn't a good food. And the money isn't an issue for me either , I was explaining the cost difference when someone said its extremely expensive.
01-18-2014 09:46 PM
llombardo
Quote:
Originally Posted by NJDobbie View Post
A ten pound bag of it dry is like a ten pound bag of kibble. The 51lbs is 80% water. I did the math once on Honest Kitchen and the calculation was 7 times the cost of dry food.

If a kibble company said "Our kibble makes 51lbs of food wet" would you take that statement the same way?

In any event, the money is a personal issue. What troubles me is that the food is misabled and actually should not be labelled as 'complete and balanced" for any dog, puppy or adult.
No it states it makes 51 pounds of food. It's no different then water in regular kibble, except for the fact that the nutrients are not cooked out of it during processing it.
01-18-2014 09:41 PM
llombardo
Quote:
Originally Posted by Lucy Dog View Post
A cup of that stuff still equals the same amount of calories as a typical dog food though. It might expand when you add water, but that does nothing for the nutritional value. You're still going to have to feed just as many cups of food as you would with regular kibble. It's just going to cost a lot more per cup.
It's 608 calories per cup versus 360 calories per cup of kibble.
01-18-2014 09:39 PM
NJDobbie
Quote:
Originally Posted by llombardo View Post
It comes out less then the kibble they were getting. 120 pounds of kibble runs about $230 a month. A 10 pound bag of this stuff makes about 51 pounds of food. It will now cost $160 a month for all 5 dogs. The ratios for the kibble are not that different. This dog food is 5 stars and comes highly recommended. The company has never had a recall and has been around since 1999.
A ten pound bag of it dry is like a ten pound bag of kibble. The 51lbs is 80% water. I did the math once on Honest Kitchen and the calculation was 7 times the cost of dry food.

If a kibble company said "Our kibble makes 51lbs of food wet" would you take that statement the same way?

In any event, the money is a personal issue. What troubles me is that the food is misabled and actually should not be labelled as 'complete and balanced" for any dog, puppy or adult.
01-18-2014 09:15 PM
Lucy Dog A cup of that stuff still equals the same amount of calories as a typical dog food though. It might expand when you add water, but that does nothing for the nutritional value. You're still going to have to feed just as many cups of food as you would with regular kibble. It's just going to cost a lot more per cup.
01-18-2014 09:06 PM
DutchKarin But with dehydrated the pounds don't transfer across the board with kibble. One you add water you will be serving up a much heavier bowl than the weight of kibble. So the 51 pounds of wet rehydrated dehydrated food will not last as long as 51 pounds of kibble.
01-18-2014 08:28 PM
llombardo
Quote:
Originally Posted by NJDobbie View Post
The cost of this food is nosebleeding. I don't think I would spend $6,$7,$8 a day for dog food. I wouldn't use it for puppies that is for sure unless you want weak and deformed bones. The label says it is All Life Stages but the phosphorous level is way to low to be called ALS and Cal/Ph ratio is over 2 to 1 at best. It could be higher with the minimum calcium of 1% and the maximum phosphorous of .48%. What if the actual calcium is 1.5% and phosporous is .45%. That is 3.33 to 1. This is what bothers me about company's like this. It is so obvious the foods do not comply with standards and a real professional did not formulate them.
It comes out less then the kibble they were getting. 120 pounds of kibble runs about $230 a month. A 10 pound bag of this stuff makes about 51 pounds of food. It will now cost $160 a month for all 5 dogs. The ratios for the kibble are not that different. This dog food is 5 stars and comes highly recommended. The company has never had a recall and has been around since 1999.
01-18-2014 08:03 PM
llombardo
Quote:
Originally Posted by asja View Post
I'm not sure which one you have. I tried Artisan Lamb, which was dried flakes you mix with water:

USDA Lamb, Potatoes, Flax, Carrots, Celery, Apples, Blueberries, Cranberries, Garlic, Vitamin A, Vitamin D3, Vitamin E, Niacin, Iron, Calcium, Phosphorus, Zinc, Riboflavin, Thiamin, Potassium, Manganese, Chloride, Copper, Magnesium, Pyridoxine, Cyanocobalamin.

Artisan Lamb 10lb :: All Natural, Freeze-Dried, Grain-Free Dog Food | Grandma Lucy's

Okay, I just looked again and I'm guessing you tried Pureformance?
Yes I went with the pureformance.
This thread has more than 10 replies. Click here to review the whole thread.

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


All times are GMT -4. The time now is 12:50 PM.



Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2
PetGuide.com
Basset Hound Forum Doberman Forum Golden Retriever Forum Beagle Forum
Boxer Forum Dog Forum Pit Bull Forum Poodle Forum
Bulldog Forum Fish Forum Havanese Forum Maltese Forum
Cat Forum German Shepherd Forum Labradoodle Forum Yorkie Forum Hedgehog Forum
Chihuahua Forum Retriever Breeds Cichlid Forum Dart Frog Forum Mice Breeder Forum