German Shepherd Dog Forums - Reply to Topic

Increase font size: 0, 10, 25, 50%

GermanShepherds.com is the premier German Shepherd Forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.
Thread: nature variety raw insane expensive for a gsd Reply to Thread
Title:
  
Message:
Trackback
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces):
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:
 

Register Now

In order to be able to post messages on the German Shepherd Dog Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
If you do not want to register, fill this field only and the name will be used as user name for your post.
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Additional Options
Miscellaneous Options

Topic Review (Newest First)
12-22-2012 09:27 AM
RedR327 If you can find it where you live, Abady's All Star NPF is far superior to any of the complete raw frozen diets and also much less expensive. The other Abady raw diets are wonderful as well and have the benefit of being on the market and tested for about 30 years.
12-21-2012 01:51 PM
Capone22 Nv raw wouldn't do anything for their teeth, it's mush when defrosted. You need rmb's for that. (Raw meaty bones)


Sent from my iPhone using Petguide.com Free App
12-21-2012 01:15 PM
carmspack jump in your car and drive down the road once a month - large variety -- very good prices Raw Food + Orijen
12-21-2012 12:14 PM
Wild Wolf It takes me probably 2 hours every two months or so to package and put away my raw order. Everything goes in ziploc bags for my chest freezer... a couple turkey necks a bag, fill a bag a little over half way with veal brisket bone chopped into 5-6 inch chunks, pork ribs, one whole beef heart per bag, one whole liver per bag, etc - it's really not as difficult as you'd think. My orders are usually 200-300 lbs in one go. I don't find it time consuming at all. I defrost a few days worth of meat at a time, store it in a big container in my fridge, and spend about 5 mins per meal preparing it.
12-21-2012 12:06 PM
pets4life thanks all I wanted it to keep my dogs teeth in good shape I wonder if just 1 pattie a day is good enough with the kibble or something.


digestive issues are pretty decent


the chopping and weight is insane lol carmspack you need your own raw food line and bone line and tarter control lines lol

I would buy your food
12-21-2012 09:34 AM
carmspack 40 dollars every 3 days " for good rabbit vs "33 dollars every 3 days " for "crappy brand and chicken".

That's only $7.00 difference over 3 days which is $2.33 per day .

Go to the market place and price rabbit per pound , vs chicken . Mostly ground chicken is the non-commercial remains after the white breast meat , legs and wings are removed . Rabbit , that would not be the case , it would be the entire carcass so all expenses and profits need to be realized .
12-21-2012 09:31 AM
AJT I feed NV Raw too and it is insanely expensive. Thankfully my pet store offers 10% discount every so often on food and I clip coupons for $10 off on purchases over $75. I intend to go raw by buying the meat in bulk but i have yet to go that route. I know it will save me money but I got to admit, time is scarce for me to sit down and chop, weigh, and bag.
12-21-2012 09:13 AM
cci058 We have an 85 lb GSD and also feed the NV Raw. Yes, insanely expensive. We alternate it with raw from MyPetCarnivore.com. Because of the amount of food she eats per month I went and talked with a small pet store here in town. She beat everyone's price on the NV and in return she gets a huge sale every month. Maverick does really well on that food so it is worth it for us!
12-20-2012 05:38 PM
llombardo I give it to my dogs as a treat a couple times a week. It is expensive, so I don't give it as the main meal. My dogs love the bison.
12-20-2012 05:38 PM
Gretchen Why rabbit? That is the most expensive kind. My dog does just as well as plain old chicken and we also rotate to venison or lamb. You could go the the NV website, sign up and they e-mail you coupons.

You can also look into dehydrated raw.
This thread has more than 10 replies. Click here to review the whole thread.

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


All times are GMT -4. The time now is 07:22 PM.



Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2
PetGuide.com
Basset.net DobermanTalk.com GoldenRetrieverForum.com OurBeagleWorld.com
BoxerForums.com DogForums.com GoPitbull.com PoodleForum.com
BulldogBreeds.com FishForums.com HavaneseForum.com SpoiledMaltese.com
CatForum.com GermanShepherds.com Labradoodle-dogs.net YorkieForum.com
Chihuahua-People.com RetrieverBreeds.com