German Shepherd Dog Forums - Reply to Topic

Increase font size: 0, 10, 25, 50%

GermanShepherds.com is the premier German Shepherd Forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.
Thread: Why do people think feeding RAW is so expensive??? Reply to Thread
Title:
  
Message:
Trackback
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces):
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:
 

Register Now

In order to be able to post messages on the German Shepherd Dog Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Additional Options
Miscellaneous Options

Topic Review (Newest First)
02-04-2014 01:38 PM
Liesje Even with estimating, the OP's $35 per month for 1 older 50lbs dog is on the high side comparing to what I pay per month for 4 dogs that are a lot younger (two under 2 years old, very active and eat a lot), three are a lot bigger. Considering how much the OP's dog eats, s/he is paying more per pound than I am.

Just like people shop around for raw sources, do the same for kibble if that's what you feed. I rarely pay full price for a bag of kibble. The puppy food Legend is eating has been 50% off for the past several weeks. Last week I got a 30lb bag of my adult food for 50% off. Every 11th bag is completely free. I also send in UPC codes for $10 off coupons. Luckily the two brands I feed (California Natural and Fromm) are my local store's favorite brands so there is almost always a sale. And these deals do not require road trips to find farm sources or prepared raw drop off points, the store is between my work and my home.
02-04-2014 01:17 PM
Blanketback Yup. In the meantime, until I win the lottery, I'll be hoping that there isn't too much mercury in my fish-based kibble. Lol.
02-04-2014 01:08 PM
martemchik I'm just trying to do simple math and I can't get it to work...

4 lbs a day. 30 days a month. That's 120lbs a month. OP claims he can get GRASS FED BEEF and FREE RANGE CHICKEN for $100 a month. Please OP, share who your provider is because you're getting meat that usually sells for at least 5 times what you claim it would cost you "in bulk."

This is what usually happens when we do "estimates" and don't actually list out the costs of all the different things necessary for something. I know that each time I have a small home improvement project to do and think its going to cost me $50, it ends up being $100.
02-04-2014 12:55 PM
Blanketback I can't even afford to eat meat myself every day, lol! Not the really good stuff: the meat that comes from sources I trust - free of all the growth hormones and abx and whatever else, fed who knows what - with whatever pesticide residues...??? I limit my consumption of regular grocery meats for that reason. Paranoid? Maybe. Maybe not.
02-04-2014 12:51 PM
Josie/Zeus I haven't read all the responses because I haven't logged on for a while.

I spend just over 100 a month on 1 dog that is 85 lbs. But I *could* feed cheaper if I choose to feed just chicken and other meat once in a while.
My dog gets venison, tripe, beef, chicken, and wild boar / goat (if available) every week.

I bought a bag of Orijen one time, I almost had a heart attack with the price tag.
02-04-2014 12:39 PM
CelticGlory The closest co-op option for me would be in Orlando, which would cost toll fees and gas and I don't drive so I would have to get someone to drive me. Another option would be ReelRaw and other sites online and the cost of shipping is something to worry about too; especially, if they send it when you aren't home to receive it.

Luckily, the only dog I have to worry about at this point is my sister's dog that I help out with by buying the food since she doesn't know anything about quality food.My sister's terrier mix is on a good quality kibble. When its time for me to get my own dog, I may do half raw and half kibble.
02-04-2014 11:17 AM
Liesje
Quote:
Originally Posted by Serbrider View Post

So... maybe it's just me... but I don't feel like "I can't afford it" is a valid excuse... there are other excuses that can be used.
How many dogs do you have? I have 3-5 dogs at a time.

I live in a city and would have to spend a lot of time driving out to rural places to find the best deals, but even then it means buying in bulk which I cannot do because we don't have a chest freezer. I was given one by a friend but my house is 80 years old and I couldn't add another appliance to the circuit in the basement and also had some issues with the electrical out in the garage so I ended up giving the freezer to another friend who does raw (and already has TWO other freezers). It is absolutely cost effective for multiple dogs in bulk assuming one has good sources for protein and has storage space available. I can get smaller amounts of meat/bone/organ nearby for about the same price as kibble, but for me it's definitely NOT cheaper.

I get great deals on the dog foods I use through frequent buyer programs, wholesale, and having a good relationship with a local store. I do supplement raw but it is usually free stuff given to me (know a lot of deer hunters who will dump their "old" venison each season).

I travel at least once a month for dog events and I carry a lot of equipment for my team so there is no space for coolers. I installed a cargo rack on my van but due to the way my van is designed, it was so low that it was scraping the ground when pulling out of drives and also bouncing. Luckily I was able to sell it for the price I bought it for (since I put it together) after a long trip where it held a large cooler and was constantly scraping. My weekends are spent traveling and competing with my dogs, not driving a 3 hour trip to the nearest raw food supplier (who sells good stuff but it's absolutely not cheaper than what I currently feed). We also go on an extended trip every summer and are not near any city/town. Electricity is not always guaranteed and it can be 85-95 and humid. I'm not driving an hour a day just to keep refilling ice in coolers so my dogs can eat their steaks while the people survive just fine on Ramen noodles and trail mix.

For me it is not cost effective or practical. If I had 1 dog or even just 2, I would probably do it. Like I said I DO supplement raw (and table scraps...my dogs eat a wide variety) and I firmly believe a balanced raw diet is the *best* but not everyone gets the *best*. My dogs have always been healthy with the foods they are given and I refuse to use the majority of foods available (or anything with corn, soy, wheat, gluten....). I mostly use foods from smaller companies that are prepared in the US and have good reputations (no recalls).

Saying "can't afford it" is not a valid excuse is like me saying anyone who isn't doing Schutzhund with their GSD because they "can't afford it" is not making a valid excuse. We all have our priorities. Mine are spending the $$$ on training, competing, and other good quality equipment and supplies for my dogs rather than someone else telling me I'm cheaping out if I don't feed 100% raw.
02-04-2014 10:11 AM
Kaimeju
Quote:
Originally Posted by volcano View Post
in alaska id catch about 20 20 lb salmon and thats alot of free food. even here in Il I can get 5 per night.
I'm so jealous! We have bull, rainbow, and lake trout here but I'm not great at catching the big ones. Steelhead too but there are so many regulations on catching salmon here. Where in Alaska are/were you?


Sent from Petguide.com Free App
02-04-2014 08:36 AM
volcano in alaska id catch about 20 20 lb salmon and thats alot of free food. even here in Il I can get 5 per night.
02-04-2014 12:25 AM
_Zero_ I would love to feed raw but where will live the cost IS prohibitive, and it's not just an "excuse." We regularly get only two types of protein: chicken and beef, with prices averaging around $3/pound (or more, based on the time of year). We do get turkey near Thanksgiving and Christmas, and occasionally pork, but these occasions are relatively rare. Further, though it's easy to store meat during winter (free freezer!) summertime is hard. We have limited access to electricity and what we do pull off the grid is very, very pricey. So much so that we DEFINITELY wouldn't be able to buy in bulk and keep a chest freezer cold all summer.

That being said, I'm sure someone adventurous might be able to hack it with wild foods, if they were a good shot and got lucky with the permit system. We've been gifted deer bones a few times, but my guy doesn't do well with moose or salmon, so we're stuck with what we have. I feed a high-calorie, good-quality canned diet for around $100/month. He does very well on it and it doesn't break the bank.
This thread has more than 10 replies. Click here to review the whole thread.

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


All times are GMT -4. The time now is 12:22 AM.



Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2
PetGuide.com
Basset Hound Forum Doberman Forum Golden Retriever Forum Beagle Forum
Boxer Forum Dog Forum Pit Bull Forum Poodle Forum
Bulldog Forum Fish Forum Havanese Forum Maltese Forum
Cat Forum German Shepherd Forum Labradoodle Forum Yorkie Forum Hedgehog Forum
Chihuahua Forum Retriever Breeds Cichlid Forum Dart Frog Forum Mice Breeder Forum