Why do people think feeding RAW is so expensive??? - German Shepherd Dog Forums

Increase font size: 0, 10, 25, 50%

GermanShepherds.com is the premier German Shepherd Forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.
Reply
 
LinkBack Thread Tools
Old 01-30-2014, 09:22 PM   #1 (permalink)
Senior Member
 
Serbrider's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 313
Default Why do people think feeding RAW is so expensive???

I know that if you are trying to feed the premade stuff like Nature's Instinct, Primal, etc... it gets expensive really quickly...

But if feeding whole chickens, pork neck bones, beef neck bones, calf liver, etc... even just from your grocery store and not from a specific supplier or a butcher.... I've found that it saved me money.

With my 9 year old Lab/Pit/Mutt, approx 50 lbs, I spend $30-35 per month on her food, and that's when I buy from Walmart/HEB and pay full price. Which is nothing compared to what I know other people spend on food, even the cheap stuff. Or even what I used to spend on food before I switched.

When I was feeding Taste of the Wild, she would finish a 30lb bag in about a month. That's $50/month.

Before that, on Ol' Roy or Pedigree or cheap no-name brand (this was while my parents still had control over her food), one and a half to two 50 lb bags per month (free fed), usually resulted in about $30-35 per month, depending on what we were getting.


So... maybe it's just me... but I don't feel like "I can't afford it" is a valid excuse... there are other excuses that can be used.


So... have y'all found the same thing when y'all switched? Have you found it to be cheaper? Or has it been more expensive?
Serbrider is offline   Reply With Quote Quick reply to this message
Sponsored Links
Advertisement
 
Old 01-30-2014, 09:30 PM   #2 (permalink)
Crowned Member
 
shepherdmom's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Rural Nevada
Posts: 4,338
Default

Quote:
Originally Posted by Serbrider View Post
I know that if you are trying to feed the premade stuff like Nature's Instinct, Primal, etc... it gets expensive really quickly...

But if feeding whole chickens, pork neck bones, beef neck bones, calf liver, etc... even just from your grocery store and not from a specific supplier or a butcher.... I've found that it saved me money.

With my 9 year old Lab/Pit/Mutt, approx 50 lbs, I spend $30-35 per month on her food, and that's when I buy from Walmart/HEB and pay full price. Which is nothing compared to what I know other people spend on food, even the cheap stuff. Or even what I used to spend on food before I switched.

When I was feeding Taste of the Wild, she would finish a 30lb bag in about a month. That's $50/month.

Before that, on Ol' Roy or Pedigree or cheap no-name brand (this was while my parents still had control over her food), one and a half to two 50 lb bags per month (free fed), usually resulted in about $30-35 per month, depending on what we were getting.


So... maybe it's just me... but I don't feel like "I can't afford it" is a valid excuse... there are other excuses that can be used.


So... have y'all found the same thing when y'all switched? Have you found it to be cheaper? Or has it been more expensive?
I pay 31.99 for a bag of Diamond Naturals about every two weeks. I looked into switching to raw but with 4 dogs average 2 lbs a day at even $1.00 a pound that is $56 per week. That doesn't include all the supplements they need to be healthy.
shepherdmom is offline   Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-30-2014, 09:46 PM   #3 (permalink)
Knighted Member
 
mspiker03's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: NorCal
Posts: 2,720
Default

I just bought 190lbs of food for $140 (approx) - I could have cut the price down if I wasn't lazy and ordered the pre-sliced liver. I feed approx 2.63lbs/day (2 female GSD's) so that is about 2.4 months of food, so about $60/month total on food for 2 dogs (not including tripe, which I add on occasion and would up the cost). I also add oil of some sort (Leyna gets Salmon, and Paisley Coconut) which isn't that bad price wise because it lasts awhile and then most of the other supplements I feed don't add too much to the cost (mostly just joint supplements for my older female, which I would be adding if I fed kibble).
__________________
Leyna vom Grunenfeld, HT, PT, HSAs, HRDs, RLFs
SG Paisley vom Kirschental, JHD, aka "the devil"
Toby vom Kirschental, 3/21/14, aka TJ

Levi vom Grunenfeld, RIP 9/5/04 - 3/4/13

Last edited by mspiker03; 01-30-2014 at 09:51 PM.
mspiker03 is offline   Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-30-2014, 09:47 PM   #4 (permalink)
Crowned Member
 
onyx'girl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: SW, MI
Posts: 23,992
Default

I am in a co-op so the raw is less expensive for me to feed than if I had to get it on my own. I spend about $150 per month to feed three GSD's. I don't know how that compares to kibble(I haven't bought kibble in 7 yrs)
I think the convenience of feeding kibble is the real reason people won't commit to feeding raw. And you need a dedicated freezer/fridge if you have a few dogs to feed, because buying in bulk helps reduce the cost.
__________________
Jane~
Kept by Onyx, Kacie and Karlo
onyx'girl is offline   Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-30-2014, 09:52 PM   #5 (permalink)
Crowned Member
 
shepherdmom's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Rural Nevada
Posts: 4,338
Default

Quote:
Originally Posted by onyx'girl View Post
I am in a co-op so the raw is less expensive for me to feed than if I had to get it on my own. I spend about $150 per month to feed three GSD's. I don't know how that compares to kibble(I haven't bought kibble in 7 yrs)
I think the convenience of feeding kibble is the real reason people won't commit to feeding raw. And you need a dedicated freezer/fridge if you have a few dogs to feed, because buying in bulk helps reduce the cost.
and I pay aprox $65 a month to feed 4 on kibble and I know they are getting everything they need nutritionally.

Last edited by shepherdmom; 01-30-2014 at 09:58 PM.
shepherdmom is offline   Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-30-2014, 10:01 PM   #6 (permalink)
Master Member
 
Kaimeju's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Location: Washington
Posts: 643
Default

If you don't have a Costco or Cash'n Carry near you and there are no co-ops it can be pricey. Driving to pick up from a co-op would cost $20-40 in gas because I have a gas guzzler pickup (totally necessary for where I live). Aside from chicken and turkey quarters, I have been unable to find anything under $2/lb, despite calling butchers and game processors. I would love more ideas if anyone has any. Sometimes I can score freezer-burned meat from a coworker but that's not a sure thing. Feeding my dog 100% raw would cost roughly $90/mo if I was extremely frugal and fed mostly chicken, safeway pork sometimes. I can afford that because my situation is good but I can understand why people would not want to pay that much, not go driving all over **** and creation looking for dog food. It takes way more planning to feed my dog than it does myself.


Sent from Petguide.com Free App
__________________
Gypsy Rose Lee
Kaimeju is offline   Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-30-2014, 10:08 PM   #7 (permalink)
Banned
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 1,158
Default

Quote:
Originally Posted by shepherdmom View Post
and I pay aprox $65 a month to feed 4 on kibble and I know they are getting everything they need nutritionally.
i can eat a mcdonalds meal every day and get everything i need nutritionally. just saying!
boomer11 is offline   Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-30-2014, 10:10 PM   #8 (permalink)
Zombie Queen Moderator
 
jocoyn's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Location: South Carolina
Posts: 14,301
Default

OTOH, I may feed raw again some day but only when I am set to take scrap from grass fed / pasture fed animals and venison. At least for now the meat in dog food is grass fed and antibiotic free. ....... I just don't trust Walmart and think they are irradiating, bleaching, whatever. I got a tomato there that sat on my counter for THREE MONTHS before it started to rot.

I don't think this needs to be a kibble vs raw thread. I you want to feed it fine. In my state they are not allowed to sell discounted meat that is just out of date.....which is one way to get affordable quality meats.
__________________
Nancy
www.scsarda.org

Beau -NAPWDA Certified Cadaver Dog
Waiting at the Bridge (italics=GSDs) (hemangiosarcoma=blue):Grim , Cyra, Toby, Rainbow, Linus, Oscar, Arlo & Waggles
jocoyn is offline   Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-30-2014, 10:12 PM   #9 (permalink)
Knighted Member
 
mspiker03's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: NorCal
Posts: 2,720
Default

@Kaimejo - The key for me is/was finding the wholesale distributor who serves your local grocery stores in town (I did google searches to find suppliers both when I lived in San Diego and now up in Nor Cal). My supplier will actually deliver to my business for a measly cost since they make deliveries throughout town. I also live about an hour from the nearest major city. And if I decide to pick up food myself, I just make sure I do the trip with a bunch of different errands. I also buy enough food at once to make the extra cost in gas per pound minimal.
__________________
Leyna vom Grunenfeld, HT, PT, HSAs, HRDs, RLFs
SG Paisley vom Kirschental, JHD, aka "the devil"
Toby vom Kirschental, 3/21/14, aka TJ

Levi vom Grunenfeld, RIP 9/5/04 - 3/4/13
mspiker03 is offline   Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-30-2014, 10:45 PM   #10 (permalink)
Elite Member
 
JackandMattie's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Location: Deep East Texas
Posts: 1,809
Default

Probably the same reason many people think it's cheaper to feed their families with value meals from fast food restaurants than to prepare the same meal at home with fresh wholesome ingredients and recipes that cut the fat, sugar and carb content virtually in half. They're not self learners, and no one has committed to teaching them.

That, and thinking that "people" food is more valuable than "dog" food. Why would they purchase "people" food for dogs? Again, they haven't been educated. They don't understand the model of prey feeding, and aren't aware that feeding dogs on a prey diet includes feeding them all the parts of the animals that people (at least in much of the US) do not eat. Cheap parts, like the gizzards and hearts my local grocer sells at dirt cheap prices as fish bait!

And then, there are those RAW feeders who who believe their canines need fruits and veggies, and deplete their dogs' natural diet with those filler foods and consequently have to buy a heap of expensive "supplements" to meet what otherwise would be a very simple diet. And then they advocate $40 dollars for a bottle of fancy fish oil, when the dogs can get the same benefit from a $6 bottle of fish oil tablets from Walmart... Or something caught locally and tossed out on the lawn for dogs to devour .
And they suggest "joint supplements" which are *totally* unnecessary when you're feeding RMBs. Dogs don't need expensive conjointin tablets when they're eating chicken and fish and rabbit bones. Doh.

So, to answer your question... part self-satisfying emotion, part ignorance, and a healthy dose of pride. I always crack up when I see a dog treat recipe that contains half a dozen ingredients and 2 hours prep time. Really? That's for the owner, so she can pat herself on the back. My dogs' *favorite* all time treat??? A super cheap raw egg. No prep required, which means we can spend those two hours of "loving" time talking a long walk through the woods! Huge nutritional value, and I don't even have to crack the egg, lol. They handle that, and they clean up every last drop. I promise you, if I am holding a carton of eggs in one hand and a basket full of "cookies" baked with flour and garlic in the other... Well, my dogs will be whining and circling the hand holding the egg carton, lol!!!


Sent from Petguide.com Free App
__________________
Amy and the dogs,

Jack - male GSD b. 8/9/10
Lillian - female Weimaraner b. ~2005
RIP Mattie - female GSD 10/18/02 - 7/24/2013

Last edited by JackandMattie; 01-30-2014 at 10:47 PM.
JackandMattie is offline   Reply With Quote Quick reply to this message
Sponsored Links
Advertisement
 
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the German Shepherd Dog Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
If you do not want to register, fill this field only and the name will be used as user name for your post.
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.


Thread Tools

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -4. The time now is 11:59 AM.



Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2
PetGuide.com
Basset.net DobermanTalk.com GoldenRetrieverForum.com OurBeagleWorld.com
BoxerForums.com DogForums.com GoPitbull.com PoodleForum.com
BulldogBreeds.com FishForums.com HavaneseForum.com SpoiledMaltese.com
CatForum.com GermanShepherds.com Labradoodle-dogs.net YorkieForum.com
Chihuahua-People.com RetrieverBreeds.com