German Shepherd Dog Forums - View Single Post - Why do people think feeding RAW is so expensive???
View Single Post
Old 01-30-2014, 09:30 PM   #2 (permalink)
shepherdmom
Crowned Member
 
shepherdmom's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Rural Nevada
Posts: 4,306
Default

Quote:
Originally Posted by Serbrider View Post
I know that if you are trying to feed the premade stuff like Nature's Instinct, Primal, etc... it gets expensive really quickly...

But if feeding whole chickens, pork neck bones, beef neck bones, calf liver, etc... even just from your grocery store and not from a specific supplier or a butcher.... I've found that it saved me money.

With my 9 year old Lab/Pit/Mutt, approx 50 lbs, I spend $30-35 per month on her food, and that's when I buy from Walmart/HEB and pay full price. Which is nothing compared to what I know other people spend on food, even the cheap stuff. Or even what I used to spend on food before I switched.

When I was feeding Taste of the Wild, she would finish a 30lb bag in about a month. That's $50/month.

Before that, on Ol' Roy or Pedigree or cheap no-name brand (this was while my parents still had control over her food), one and a half to two 50 lb bags per month (free fed), usually resulted in about $30-35 per month, depending on what we were getting.


So... maybe it's just me... but I don't feel like "I can't afford it" is a valid excuse... there are other excuses that can be used.


So... have y'all found the same thing when y'all switched? Have you found it to be cheaper? Or has it been more expensive?
I pay 31.99 for a bag of Diamond Naturals about every two weeks. I looked into switching to raw but with 4 dogs average 2 lbs a day at even $1.00 a pound that is $56 per week. That doesn't include all the supplements they need to be healthy.
shepherdmom is offline   Reply With Quote